צ´אצ´אפויאס

טיפים של גולשים על צ´אצ´אפויאס

קצת על צ´אצ´אפויאס

העיירה היפהפיה צ’אצ’אפויאס יושבת על המדרונות המזרחיים של האנדים בגובה של כ-2400 מ’. מדובר במקום שנמצא מחוץ למסלול של רוב המטיילים הישראלים ותיירים בכלל. מהעיירה נשקף נוף מדהיםוהיא נמצאת באזור רווי באתרי עתיקות של תרבות הצ`אצ`אפויה שקדמה לתרבות האינקה שגם היא טבועה במקום. יש כאן שני אתרים  מפורסמים:מבצר קואלאפ שנחשב למבנה האבן הגדול בדרום אמריקה ולגונה דה לוס קונדורס. בנוסף אליהם קיימים עוד מספר רב של אתרים שניתן להגיע אליהם בטיולי יום. באיזור ישנם כ-3 או 4 טרקים לא רעים בכלל אך נשוב ונציין שאין הרבה מטיילים באזור ולכן כדאי להגיע עם עוד חברים/שותפים.
את כל הסידורים שתצטרכו תמצאו במרכז העיירה מסביב לפלאזה דה ארמאס.
חשוב לציין שלא מומלץ להגיע לכאן בעונה הגשומה, הדרכים נחסמות וקשה לצאת לטרקים.

Hostel Karajia
הוסטל טוב וזול מאד, קרוב לפלאזה, יש מים חמים תמיד.
כתובת: jr 2 de mayo 546


Hotel revash

מקום נחמד, מציע חדרים פרטים עם מקלחת במחיר סביר, במקום מים חמים, שירותי כביסה ועובדים נחמדים.
מיקום מצוין במרכז העיירה.
כתובת: grau 517

מפל גוקטה Cascada De Gocta
זהו המפל השלישי בגודלו בעולם! הוא הוכרז כך רק בשנת 2006 כאשר נמדד. יש הטוענים כי המדידה לא נערכה כראוי והוא החמישי בגדולו אך בכל אופן זה לא מפחית מיופיו של המפל האדיר הזה שמתנשא לגובה של כ-771 מטר.
ניתן להגיע לכאן בטיול יום נחמד מצ’אצ’אפויס כאשר צריך לקחת מיקרו/טנדר לכפר  Cocachimba שנמצא כ-1.5 ק"מ מהעיר ומשם להמשיך ברגל בשביל צר כשלוש שעות הליכה עד למפל.

קואלאפ Kuelap
מבצר/עיר הענקי הזה נחשב למבנה האבן הגדול ביותר ביבשת, אורכו כ-600 מטר, קירותיו בצבע צהוב ועוד מספר צבעים שנוצרו עקב עתיקות המקום. למרות חשיבותו ויופיו האתר אינו פופולרי כמעט ולא מבקרים כאן תיירים רבים. בתוך המקום צמחו עצים וסחלבים וביניהם מרחפים יונקי דבש. לאתר ניתן להגיע  באופן עצמאי אבל אפשר לקחת סיור מצ`אצ`אפויאס שכולל מדריך(דובר ספרדית) ונסיעות הלוך חזור ויצא לכם כמעט אותו מחיר אם תעשו זאת לבד(סביבות ה-30 סול) שכולל גם מדריך והסעה עד האתר - מומלץ. 
ישנם קברים שהשתמרו במקום ולא נגעו בהם כלל ותוכלו לראות שלדים ששרדו מאות שנים.
אגב אם בחרתם בדרך העצמאית אז אוטובוס שיוצא ב 4:30 לפנות בוקר ועולה 12 סול.

לימבמבה Leymebama
כפר חביב שנמצא כ-3 שעות נסיעה דרומית לצ`אצ`אפויאס, הכפר הוא נקודת היציאה לטרק הלגונה דה לוס קונדורס.
יש כאן מוזיאון יפה ששווה לבקר בו, במוזיאון מוצגות מאות מומיות, נמצא כ-40 דקות הליכה מהכפר.
חוץ מטרק הלגונה ישנם עוד אתרים שניתן להגיע אליהם עצמאית בטיולי יום, בררו על קונגונה ופוטקה.
מהכפר ניתן לנסוע לקחאמרקה העיר הגדולה שנמצאת במרחק "סביר" של 12 שעות(נסיעה לא קלה).
 
לגונה דה לוס קונדורס Laguna de los condores
אתר קבורה עתיק(מכאן המומיות שבמוזיאון) זהו טרק של 3 ימים. הדרך קשה ועוברת ביערות העננים, עלות הטרק היא כ-100$ דרך סוכנות בצ`אצ`אפויאס, העלות גבוה כי אין הרבה מטיילים כדי לצאת בקבוצה גדולה ובגלל שחייבים להשכיר סוסים וציוד,אפשר גם להתארגן ליציאה זולה יותר דרך הכפר לימבמבה אך תצטרכו לדאוג למדריך ולסוסים, באזור הלגונה נמצא הוסטל לה קבניה המבודד.

מכאן יש אוטובוסים ליעדים:
צ’יקלאיו - 12 שעות.
לימה - 29 שעות.

להגיע לצ’אצ’אפויס דרך העיר קאחאמרקה לא מומלץ, הדרך משובשת והנסיעה גרועה.

אם אתם רוצים להגיע לאיקיטוס אתם צריכים לקחת מיניבוס לכפר פדרו רואיז Pedro ruiz(שעתיים נסיעה) משם נסיעה לא כל כך "איכותית" ליורימאגואס Yurimaguas  שמננה יוצאות הפלגות לאיקיטוס.
ישנה עוד דרך להגיע ליורימאגואס והיא דרך טארפוטו ומויבמבה.

כתבות

הסכנה שגבתה מחיר כבד בטרק לאור מותו של המטייל אביב ברומברג ז"ל החלטנו להעלות כאן כתבה על מחלת הגבהים על מנת לחדד את האזהרה בנושא ולמזער את הסיכון בקרב המטיילים.
סיפור חטיפה באריקיפה אחרי רבע שעה של נסיעה ברחובות ארקיפה ושיחת חולין קצרה עם הנהג כדי לתרגל עוד קצת את הספרדית, לפתע, הנהג פנה פניה חדה שמאלה לסמטה צדדית, אורטל הסבה את תשומת ליבי שירה, נראה לי שאנחנו לא בכיוון. הרבה לפני שהספקתי להביט סביבי, רכב מתנגש בנו מאחור. 3 גברים רצים לעבר המונית ומתנפלים עליה.