טרוחיו

טיפים של גולשים על טרוחיו

קצת על טרוחיו

טרוחיו - Trujillo
טרוחיו היא אחת מהערים הגדולות בפרו והגדולה ביותר בצפון המדינה, העיר מונה כ- 800,000 תושבים ולמרות גודלה היא מאוד יפה ונשמר בה המראה הקולוניאלי.
לעיר חופי רחצה לא רעים במיוחד לגולשים מביניכם, רוב המטיילים המגיעים לכאן לא מקדישים הרבה זמן לעיר עצמה ויוצאים לאטרקציות הארכיאולוגיות מסביב כמו עיר הבוץ של צ'אן צ'אן ופרמידות המוצ'ה.
למי שממהר לכיוון מנקורה אז אפשר להעביר בטרוחיו זמן עד הערב לכל שרוצה נסיעת לילה ישירה למנקורה.

משפחת ולדרמה Familia valderama
מעין בית הארחה השייך למשפחה של יהודים נחמדים מאד, המקום פופולרי ואהוב מאד על המטיילים הישראלים במשך שנים אך אם זאת חשוב לציין שהוא נמצא באזור די מסוכן ויש להזהר, בשנים האחרונות היו מקרים של שדידות באזור.
כתובת: Habana 185, cuadra 9, Pedro Muniz
טלפון: 948723956 44 51

Hostel Un Lugar
הוסטל יוצא דופן ומיוחד בואנצקו, ההוסטל הוא בית ספר לגלישה ונמצא צמוד לרחוב הראשי ממנו לוקחים אוטובוס לטרוחיו, וכן דקה מחוף הים. הבעלים חואן יודע אנגלית והוא גם מנהל בית הספר לגלישה. הוא סימפטי ונחמד מאוד. המקום כולו בנוי מעץ ומלא בפסלים, ערסלים, ספרים ומטבח מאובזר. לא מתאים למי שמחפש שקט ופרטיות שכן הרבה מקומיים באים לבית הספר. בכל זאת, זה אחד המקומות הייחודים ביותר שראיתי בטיול ומתאים למי שמעוניין גם לגלוש וגם לישון באווירה נעימה ומיוחדת . הבעלים עושה סיור בכל העיר ובכל האטרקציות עבור סכום סימלי.
כתובת: Atahualpa 225 , Huanchaco Viejo

בסביבת טרוחיו תמצאו מספר אתרים אריכאולוגים מדהימים וחשובים תרבותית:

צ'אן צ'אן - chan chan
זוהי עיר בוץ שנבנתה בסביבות שנת 1300 , העיר כללה בעבר בתי מגורים, בארות, תעלות, מקדשים, קברים ואוצרות.
העיר הייתה שייכת לבני הצ'ימו תרבות שקדמה לאינקה והייתה לבירתה. כיום נשאר רק שטח ענק עם קירות בוץ שמקושטים באריחים. האתר נמצא כ- 5 קילומטר ממערב לעיר.
העיר צאן צאן שטחה כ20 ק"מ וכיום ניתן לבקר רק במרכז אחד מתוך עשרה, היחידי שפתוח לציבור. סמוך לצאן צאן מוזיאון וכרטיס עולה 10 סול וכולל 4 אתרים שונים: המוזיאון, צאן צאן ושני מקדשים לא רחוקים משם. במקום אפשר לשלם למדריך לסיור, אבל חשוב לוודא שהוא דובר אנגלית.

Huacas del sol y de la luna
מקדש השמש והירח, זהו אתר שבו ניצבים המקדשים של בני הצ'ימו שקדמו לעיר צ'אן צ'אן, המקדש הגדול Huaca del sol מקדש השמש הוא המבנה העתיק הגדול ביותר בפרו . קיום המבנה פחות מרשים משהיה בעבר כך עדיין ניתן להתרשם רבות מהמקום.
כ- 500 מטר משם ישנם עוד מקדשים של בני המוצ'ה. האתר פתוח עד השעה 14:00 .המקדש היחיד הפתוח לציבור הוא מקדש הירח, במקדש השני הפסיקו לחפור מפני שאין מספיק כסף. סמוך למקדש מוזיאון מעניין מאוד שמסביר על התרבות וההיסטוריה של האוכלוסייה שחיה באיזור. ניתן להיכנס למקדש לפחות עד השעה 17:00. זו השעה בה יצאתי משם ועדיין היה פתוח. במקום סיור עם מדריך ללא עלות, כניסה עולה סביב 15 סול למקדש ולמוזיאון.

שני המקדשים האחרים הקשורים לצאן צאן לא מעניינים במיוחד, מלבד חפירות שניתן לראות במקום בדומה לצאן צאן, ולמי שאין זמן לא חובה לבקר בהם.

Huaca Esmeralda
זהו עוד מקדש של בני הצ'ימו שנבנה בתקופת העיר צ'אן צ'אן ונמצא לא הרחק מצ'אן צ'אן.

Huaca arco iris
כאן נמצא אחד ממקדשי בני הצ'ימו שנשתמר בצורה היפה ביותר ובו חומת מגן אדירה ועתיקה וכמו כן בתוך האתר ישנם הרבה עיטורים בשלל צבעים המקשטים את המקדש באתר.   

וואנצ'אקו Huanchaco 
זהו כפר דייגים מאוד נחמד הנמצא כ-10 דקות נסיעה לטרוחיו, ניתן לישון במקום ולהתמזג עם אוירת הדייגים איתם ניתן לצאת לדייג על סירות קש הנקראות caballitos העשויות מאותו צמח של האיים הצפים באגם טיטיקאקה אך סירות אלה בנויות אחרת.
ישנם המון מסעדות דגים על החוף והאוירה נחמדה. ניתן גם לגלוש במקום אך חשוב לציין שהחוף לא ממש יפה.
ניתן להגיע לכפר במונית מטרוחיו(בערך 10 סול).

לינה בוונצ'אקו
la casa suiza 
מלון  זול באוירה נחמדה ונוחה, במקום ישנן חדרים פרטיים, ניתן להשכיר גלשנים , מים חמים, דרכם ניתן להגיע לדייגים
כתובת: los pinos 451
טלפון: 461285

Hospedaje Huanchaco's Garden
מקום סבבה בבעלות משפחה נחמדה ממש, מיקום אדיר על החוף.
כתובת: Av. Circunvalacion 440 
טלפון: 461194 044 51
Laura Duran Perez
היא אחת המדריכות המומלצות בקרב המטיילים לטרוחיו והאתרים בסביבה.
 פשוט מעולה, עולה 25 להדרכה וסך הכל כ-50 סול עם הכניסה לאתרים והתחבורה. 
לאורה מעבירה את ההדרכה אנגלית והיא גם מבינה עברית.
  אי מייל  [email protected]
              [email protected]
טלפון: 281590 (044)  
סלולרי: 9595935 (044)

מהווארז לטרוחיו - בחברת Movil ב-21:30 ב"קמה"(מיטה), מגיעים ב- 07:30 לטרוחיו. קמה עולה בסביבות ה- 60 סול.

המשך מטרוחיו לצ´קלאיו, בחברת linea יש אוטובוסים כל שעה. אוטובוס שיוצא ב 09:00. מגיע ב- 13:00 לצ´קלאיו. "אקונומיקו" עולה בערך 14 סול. אין רמות טובות יותר אבל האוטובוס סביר. לנוסעים למנקורה עוד אפשרות, זה לקחת אוטובוס מטרוחיו ישירות לפיורה אבל הוא יוצא רק ב- 13:30 ומגיע ב- 18:30.

בטרמינל של Linea יש קפטרייה קטנה עם קצת מאפים לארוחת בוקר.


סיעה מהכפר הואנצ'קו Huanchaco לטרוחיו ולהפך אורכת כעשרים דקות במונית שעולה לפחות 15 סול. ניתן גם לנסוע באוטובוס שהוא מעין מיניבוס גדול וצפוף בסול וחצי, ואז הנסיעה תיארך כחצי שעה.

כתבות

הסכנה שגבתה מחיר כבד בטרק לאור מותו של המטייל אביב ברומברג ז"ל החלטנו להעלות כאן כתבה על מחלת הגבהים על מנת לחדד את האזהרה בנושא ולמזער את הסיכון בקרב המטיילים.
סיפור חטיפה באריקיפה אחרי רבע שעה של נסיעה ברחובות ארקיפה ושיחת חולין קצרה עם הנהג כדי לתרגל עוד קצת את הספרדית, לפתע, הנהג פנה פניה חדה שמאלה לסמטה צדדית, אורטל הסבה את תשומת ליבי שירה, נראה לי שאנחנו לא בכיוון. הרבה לפני שהספקתי להביט סביבי, רכב מתנגש בנו מאחור. 3 גברים רצים לעבר המונית ומתנפלים עליה.