לגונאס ושמורת פקאיה - סאמיריה

טיפים של גולשים על לגונאס ושמורת פקאיה - סאמיריה

קצת על לגונאס ושמורת פקאיה - סאמיריה

שמורת פקאיה סאמיריה  Pacaya Samiria הוא פארק ג´ונגל בצפון פרו , מטיילים שחזרו משם וגם ביקרו בג´ונגלים של בוליביה וקולומביה ולדעתם זה הג´ונגל היפה ביותר  ולמרות זאת הוא לא מתויר כמעט בכלל בגלל הגישה הקשה (יחסית) אליו. 
הכניסה לפארק היא מכפר קטן וחביב בשם לגונאס שממוקם על נהר האמזנוס כ12 שעות מיורימאגוס. כדי להגיע אליו לוקחים את הספינה שיוצאת מיורימגואס לאיקיטוס כמעט כל יום (או להפך, מאיקטוס ליורימגואס) ומבקשים לרדת בכפר. הכפר ידידותי וקל להתמצאות, החשמל פועל  בו רק מ6 עד 12 בלילה ופועלות בו מספר סוכנויות (שעובדות בתורנות כי רוב הזמן אין מספיק תיירים). באופן עקרוני התיירות מתקיימת על קבוצות מאורגנות שמגיעות מספר פעמים בשנה ועל תיירים מזדמנים.
כדי לראות את הפארק בצורה טובה מומלץ לצאת ללפחות 6 ימים, אם כי אפשר לצאת לפחות. 
הסיור הוא בעיקרו בסירת קאנו (המדריכים חותרים) וכולל גם סיורים רגליים וסיורי לילה ובעיקרון מאוד גמיש. המדריכים הם אנשי ג´ונגל מיומנים, כולם עובדים גם בתור רנג´רים בפארק - ונחמדים מאוד. מומלץ להגיע בזוגות או בקבוצה קטנה מאוד (שני אנשים הם מצב אופטימלי) כדי לראות כמה שיותר בעלי חיים. תוכלו לראות נחשים ואנקונדות, כמה סוגי קופים, עכבישים, תנינים קטנים, דולפינים ורודים עשרות סוגים של ציפורים ותוכנים - ואם יש מזל גם פומות. עלות הסיור היא 20 דולר ליום (אם כי בעונת יובש תיירותית אפשר להתמקח) וכוללת אוכל, כילות יתושים ומגפיים (אם יש מזרן עדיף להביא, אין צורך בשק שינה - חם שם) חובה להביא דוחה יתושים וכדאי להביא משהו נגד הגשם.

חשוב לציין שאין שום אפשרות להוציא כסף בשום מקום בסביבה ושעדיף להגיע מוכנים מראש ולהכין גם כסף לספינת הנהר מלגונאס לאיקיטוס או יורימאגואס - כדאי לציין שם שהכניסה לפארק לא כלולה במחיר ושהיא יקרה במפתיע (בסביבות ה-70 סול). כמו כן לשים לב שההגעה ללגונאס מיוריגמאס ולכן גם העליה על הספינה חזרה היא בדרך כלל באמצע הלילה (!) - בדרך כלל המדריכים שולחים נציג שיחכה כהם יודעים מראש שאתם מגיעים. 
בכל מקרה לפני שעולים לספינה צריך להצטייד בערסל (זו אותה הספינה לאיקיטוס) מקומות הלינה, כמו כל שאר  הכפר, די בסיסיים ושאף אחד לא יצפה לפינוקים, המחיה בכפר עצמו עולה כמו כל שאר צפון פרו.
אינטרנט (איטי ברמות בלתי נסבלות) אפשר למצוא, במקרי חירום, בבית הספר שם (יש להם, איך שהוא, לווין) וייתכן שיבקשו איזה שהוא מחיר סמלי על השימוש בו. ומומלץ ללכת להסתובב קצת בעיירה בכל מקרה ולרדת לנהר כדי לראות את השקיעה.
כמו בכל ג’ונגל אחר כדאי להזהר  מיתושים (ויש) ומלריה, המדריכים בכל אופן טוענים שהאזור לא מסוכן, ולא בטוח  שהיו כל כך הרבה יתושים (עניין של עונות) אפשר לטייל שם כמעט כל השנה (למרות שיש שם עונה יבשה ועונה גשומה, היבשה נמשכת מיוני עד אוקטובר אך זהו אזור טרופי והעונה היבשה נקראת כך כי יורדים בה פחות גשמים אך עדין יורדים וכדאי להתכונן לגשם (חם) .
 
מבחינת אוכל, האננס בלאגונס מעולה ונמכר במחירים זולים למדי ושווה לנסות גם את מאכלי הג’ונגל המקומיים(אורז מיוחד).

לסיום- מאד מומלץ! האנשים באזור מקסימים והג’ונגל יפיפה...

כתבות

הסכנה שגבתה מחיר כבד בטרק לאור מותו של המטייל אביב ברומברג ז"ל החלטנו להעלות כאן כתבה על מחלת הגבהים על מנת לחדד את האזהרה בנושא ולמזער את הסיכון בקרב המטיילים.
סיפור חטיפה באריקיפה אחרי רבע שעה של נסיעה ברחובות ארקיפה ושיחת חולין קצרה עם הנהג כדי לתרגל עוד קצת את הספרדית, לפתע, הנהג פנה פניה חדה שמאלה לסמטה צדדית, אורטל הסבה את תשומת ליבי שירה, נראה לי שאנחנו לא בכיוון. הרבה לפני שהספקתי להביט סביבי, רכב מתנגש בנו מאחור. 3 גברים רצים לעבר המונית ומתנפלים עליה.