מאצ`ו פיצ`ו

טיפים של גולשים על מאצ`ו פיצ`ו

קצת על מאצ`ו פיצ`ו

מאצ´ו פיצ´ו - Machu Picchu
האתר המפורסם ביותר של שבט האינקה שחיו באזור המאה ה - 16 עד שנכבשו ע"י הספרדים. המקום הקסום הזה שוכן בפרו בין ההרים המיוערים באזור העיר קוסקו שנחשבת לבירת האינקה, אליו תגיעו להרגיש את העוצמה והאנרגיה שכולם מדברים עליהם בהגיעם לאתר. האתר ממוקם על הר ומעוטר במבני הסלע שלו שם היו בני האינקה מקיימים את שגרת חייהם או כמבנה מבוצר בעת הצורך.הנוף מהמאצ´ו פיצ´ו עוצר נשימה ומי מביניכם שיעלה את האלף מדרגות ל"אף" יהנה מאויר היערות ומהאנרגיה העצומה של המקום.

למרות היותו אתר פופולרי ביותר בקרב כל מטיילי העולם, ההגעה אליו יכולה הייתה להיות פשוטה יותר, אך למרות זאת החוייה בהחלט מצדיקה את המאמץ המועט ולפניכם פירוט דרכי ההגעה למקום המדהים הזה, המאצ´ו פיצ´ו. אז ככה, מקוסקו תופסים אוטובוס במחיר מינימלי או מונית באזור ה-20 סול לעיירה הנקראת; אויאנטאיטמבו ollantaytambo (מפורט בנפרד) הנסיעה אורכה שעה וחצי. שם קונים כרטיסים לרכבת שתיקח אתכם לעיירה אגואס קאליאנטס.
הרכבת בעבר היתה יוצאת פעמיים ביום בבוקר ובערב אך כיום יש תדירות יותר גבוה של רכבות, הרכבת של הבוקר יקרה מאוד, הרכבת שנוסעים בה הינה רכבת הערב שניתן לרכוש כרטיסים אליה עד בערך שמונה בבוקר של אותו יום כי הם פשוט נגמרים ולכן עדיף לקנות יום קודם את הכרטיסים כדי לא להיתקע, מחיר הנסיעה הוא 45-60 דולר הלוך חזור, ויש להציג דרכון לכל כרטיס.
כמו כן אין כמובן בעיה לעשות את הלילה בעיירה ולהנות מה שיש לה להציע לנו המטיילים. דרך נוספת להתמודד עם נושא הכרטיסים היא לשלוח אחד מכם שיקנה את הכרטיסים, לא לשכוח לתת לו או לה את הדרכונים, ויחזור לקוסקו לפני היציאה בבוקר, וזה תודות למחיר הנמוך לנסיעה באוטובוס לעיירה. את הנסיעה ברכבת מסיימים בעיירה הנקראת אגוואס קליינטס aguas calientes(מפורט בנפרד) שזה בעברית "מים חמים". אל העיירה הדרך היחידה להגיע היא ברכבת. ברגע שתרדו מהרכבת יקפצו עליכם עליכם המון פרואנים שיצעו לכם הוסטלים על הרחוב הראשי, באחד מהם תבלו את הלילה ותלכו לישון מוקדם מכיוון שבסביבות השעה  6 בבוקר למחרת תעמדו בפני דילמה קשהף
2 אופציות: הראשונה לקנות כרטיס לנסיעה באוטובוס ב-8 דולר ולעלות עד המאצ´ו פיצ´ו(הכרטיס כולל רק הלוך). האופצייה השנייה היא לפצוח במסע רגלי ארוך מהמלון בו ישנתם ועד למעלה המאצ´ו פיצ´ו, בהליכה תצטרכו לעלות לא פחות מאשר 1700 מדרגות. הדרך חזרה מתבצעת באותה הצורה, כמובן שעם ירידתכם מהרכבת באויאנטאיטמבו תוכלו למצוא נהגי מוניות בזול עד קוסקו (כ-10-20 סול לאדם) או לחכות לאוטובוס יום אחרי. תהנו! 
חשוב לציין שאת הכרטיס כניסה קונים עוד בעיירה ומומלץ לקנות אותו בלילה שלפני ולא בבוקר כי אז יש עומס קטן על הקופאית.
עוד חשוב לציין:
הגשר שמאפשר כניסה לאתר נפתח רק בשעה 4:45 בבוקר מה שעושה את ההגעה מוקדם למאד קשה ואת הכניסה לוואינה פיצ´ו לכמעט בלתי אפשרית ברגל. בשביל להיות על האוטובוס הראשון צריך להתייצב ב4:30 עד 4:45 בבוקר כי האוטובוס הראשון יוצא ב-5:00.

הגעה עם רכב שכור
לעיתים בקוסקו יעלו בפניכם הצעה להשכיר רכב ליומיים שלושה ולהגיע איתו באופן עצמאי עד לעיירת סנטה תרזה הסמוכה למאצ´ו פיצ´ו.  אך בשום מקום כולל בסוכנויות לא יציינו  כי מרבית מהדרך היא על צוק ,צרה ומסוכנת מאד (הדרך מזכירה את דרך המוות שבבוליביה גם מבחינת גובה ההר וגם מבחינת רוחב וטיב הדרך).
מטיילים נוטים לעיתים לחשוב כי השכרת רכב תהיה רעיון נחמד נעים ובטוח להגיע למאצ´ו פיצ´ו אך בעצם מדובר  בחוויה לא נעימה כשנוסעים שעות רבות בדרך המסוכנת.
חשוב גם לציין שכיוון שלא ניתן לעשות את הדרך במהירות גבוהה הסיכוי להגיע  לשעות הרכבת שיוצאת מסנטה תרזה לכיוון אגואס קליאנטס (העיירה הסמוכה לאתר) באותו יום נמוכים מאד. לכן מומלץ לא להשכיר אוטו כיוון שיש אלטרנטיבות זולות יותר ובטוחות יותר.

כדי לעשות את המאצ’ו פיצ’ו אין צורך לשלם על טור 150 דולר או 130 עם כרטיס סטודנט!
קבלו את טרק "רק על הפסים" בפחות מ- 3 ימים ורק ב 60 דולר!!! ואם ממש רוצים לצעוד יותר אז המחיר יוצא נמוך יותר.
המסלול נבנה ע"י מטיילת ישראלית שלקחה ליד מפה ובנתה טרק בחצי מהמחיר המבוקש ויפה כפול ומכופל ממה שהטורים מציעים לכם,כמו כן מאז עבר המסלול עידכונים ושיפורים מפי מטיילים שעשו את הטרק.

יום ראשון: בקוסקו לוקחים מונית לטרמינל סנטיאגו ומגיעים לשם מוקדם בבוקר -(בערך ב8-9).
יוצאים באוטובוס  לכיוון עיירה בשם:"סנטה מריה".(נסיעה שאורכה כ 5 וחצי שעות עלות: 20 סול’ האוטובוס האחרון יוצא ב-21:00). ,מאד מומלץ לקחת או מונית (120 סול ל4 אנשים) או ואן (אפשר להוריד ל 25 סול לאדם) עד לסנטה מריה, מסנטה מריה לוקחים ואן (עולה 8-10 סול) לסנטה טרזה.
בסנטה טרזה ישנים. רוב ההוסטלים עולים בין 5-10 סול (מחיר מצחיק) אבל מדובר בהוסטלים פשוטים ביותר למעט
הוסטל אחד שברמה גבוהה. אין רחובות ולכן אין כתובת מדוייקת, פשוט צריך לשאול ולחפש.
 בגדול הוא נמצא בחלק הגבוה יותר של העיירה. העלות - 20 סול כולל מים חמים, טלוויזיה וכו´.

יום השני: בבוקר קמים והולכים 2-2.5 קילומטר עד למעיינות החמים(. כניסה עולה 10 סול. מדובר במעיינות ממש ממש יפים!
 כמובן שאפשר גם לקחת לשם מונית - 3 סול, בצהריים המוקדמים לוקחים מונית בעלות של 3 סול (לכל המונית) עד להתחלה של מסילת הפסים הולכים שעתיים- שלוש על הפסים עד שמגיעים לעיירת אגוואסקאליאנטסשהיא העיירה הצמודה
למאצ´ו פיצ´ו.

עכשיו הבחירה היא בידכם:
השעה בערך 15:00 בצהריים. אפשר לעלות למאצ’ו פיצ’ו ולחזור את אותה הדרך מוקדם על הבוקר, או שאפשר לנוח קצת, להירגע, וללכת לבקר במעיינות החמים (במרחק הליכה של 10 דקות. עלות: 10 סול). להעביר את הלילה בכיף בהוסטל (שעלותו 15 סול ,שנמצא צמוד לפסי רכבת. תשאלו מקומיים על הוסטל זול והם כבר ידעו להפנות אתכם אליו).

יום שלישי: קמים ב- 4:30 מכיוון וב- 5:30 ישנו אוטובוס שמעלה אותכם למאצ’ו פיצ’ו ויש תור ארוך של אנשים שמחכים (עלות האוטובוס 6 דולר לכל כיוון, חצי שעה). מומלץ לקחת אותו מכיוון שהעלייה מעייפת ומתישה ולאחר האוטובוס העלייה ממשיכה ברגל וצריך את הכוחות אליה.

ושוב הבחירה היא בידכם:
לעלות כ- 10 דקות את המאצ’ו פיצ’ו, או לעלות קודם הר יפיפה, הנמצא בצמוד למאצ’ו פיצ’ו, שכניסתו מוקצבת אך ורק ל-400 איש ביום, מכיוון ורוצים לשמרו.
(כניסה למצ’ו פיצ’ו 40$ או עם כרטיס סטודנט 20$.  הכניסה כוללת את ההר הנוסף. העליה על ההר הנוסף כ-45 דקות).

את הירידה מהמצ’ו פיצ’ו אפשר בהחלט לעשות כהליכה רגלית עד ל"אגוואס קליינטס" חזרה. (הליכה כשעה).
את היציאה מ"אגוואס קליינטס" חשבו לפי הגעתכם בזמן ל"סנטה תרזה" בכדי להספיק את האוטובוס שיוצא משם בסביבות השעה 20:00 לכיוון קוסקו.
*הגיעו לפחות שעתיים לפני האוטובוס בכדי להבטיח לכם מקום בו.
*כרטיסים לכנסיה למאצ’ו פיצ’ו קונים באגואס קאליינטס.
* על כול אופן לפני שאתם יוצאים מקוסקו בדקו את שעות האוטובוס החוזר לקוסקו מ"סנטה תרזה".

אתם יכולים בכיף להתפנק לכם במסעדה ועדיין מחיר האוכל ליומיים האלו לא יצא לכם יותר מ 10$, והכל כולל הכל לא יותר מ60$.
תמיד אפשר לצמצם את זה יותר אם יש לכם גזיה לבשל, אם תוותרו על המעיינות החמים או אם תעלו את המאצ’ו פיצ’ו ללא עזרת אוטובוס.

באמת טרק פשוט וקליל, חסכוני ושווה את החוויה!

כתבות

הסכנה שגבתה מחיר כבד בטרק לאור מותו של המטייל אביב ברומברג ז"ל החלטנו להעלות כאן כתבה על מחלת הגבהים על מנת לחדד את האזהרה בנושא ולמזער את הסיכון בקרב המטיילים.
סיפור חטיפה באריקיפה אחרי רבע שעה של נסיעה ברחובות ארקיפה ושיחת חולין קצרה עם הנהג כדי לתרגל עוד קצת את הספרדית, לפתע, הנהג פנה פניה חדה שמאלה לסמטה צדדית, אורטל הסבה את תשומת ליבי שירה, נראה לי שאנחנו לא בכיוון. הרבה לפני שהספקתי להביט סביבי, רכב מתנגש בנו מאחור. 3 גברים רצים לעבר המונית ומתנפלים עליה.