סמוק שמפיי

טיפים של גולשים על סמוק שמפיי

קצת על סמוק שמפיי

סמוק שמפיי Semuc Champey
האתר הזה הוא אחד המקומות הכי מרשימים שתראו ואחד מאוצרות הטבע הכי מעניינים שתבקרו בהם בטיול במרכז אמריקה.
יוצאים לכאן בבוקר בבוקר ושמגיעים עולים לתצפית שקצת תפתיע אתכם בשל העלייה הארוכה במדרגות עד למעלה אך זה יהיה שווה כל התנשפות, כי מלמעלה רואים הרים גבהים וירוקים וביניהם ואדי שבו זורם נהר שוצף וחום כשפתאום באמצעו יש בריכות בצבעי טורקיז מהממים מדורגות מסלע והכל טבעי, המים צלולים ומדהימים , כשמסתכלים יותר למטה רואים שהנהר ממשיך בקצה השני שוצף וחום ולא מובן לאן הוא נעלם באמצע. לאחר שתרדו למטה ותגיעו לבריכות אז תבינו מה הולך פה, הנהר זורם ובאיזשהוא שלב הוא נכנס לתוך מערה מתחת לסלעים של הבריכות ויוצא מהצד השני וממשיך לזרום. 
אחרי שמתפעלים מכל הענין קופצים פנימה ונהנים מהבריכות והמפלים הקטנים בינהן... אפשר להגיע לסוף ולראות את המים שיוצאים מהצד השני של מדרגות הסלע("המערה") בשצף לתוך נהר גדול ומכאן פירוש המילה סמוק שמפיי = מים העוברים בסלע.
ניתן להגיע לכאן גם בסיור מאורגן אל טיול מתחת למפל, למערה ארוכה ומלאה במים, הולכים או שוחים ביד אחת כשביד השניה מחזיקים נר, בדרך עוברים כל מיני מפלים וסולמות ובסוף מגיעים לבריכה עמוקה שאליה ניתן לקפוץ(בזהירות) מסלע שקרוב לתקרת המערה. החזרה מתבצעת באותה הדרך, סה"כ חוויה נחמדה.

מי שרוצה להתענג על האתר היפהפה הזה בשקט וברוגע עם מזג אויר נעים אז מומלץ מאד לישון לילה קודם במלון/הוסטל קרוב לאתר עצמו ולא בלנקין, כדי להשכים קום ולהגיע לפני גדודי התיירים והחום האיום של הקיץ.
ניתן לישון באוהל על המדשאה של מלון:

El Portal
מקום אשר נמצא קרוב מאד לשמורה(פחות מדקה הליכה) יש שם אחלה מסעדה צוות אדיב ונוף מטורף (נמצא ליד הנהר).
לעומת מקומות רבים באזור בחדרים עצמם אין יותר מידי בעיית חרקים(למרות שבחוץ יש מלא) ודי קר שם בלילה. לדעת מטיילים מדובר באופציה טובה יותר מאשר לינה בלנקין כי גם יותר זול להגיע ישר לשם (יש הסעות בחינם מלנקין איפה שעוצרים הוואנים או שאפשר פשוט לבקש מראש להגיע לשם והנהג כבר ידאג לתחבורה לשם). אפשר לצאת ולהכנס לשמורה כל היום. החסרון היחידי שאין אינטרנט וחשמל יש ל-4 שעות בלילה וגם בסמוק שמפיי אין סופר אז להצטייד מראש.
טלפונים:  5068-1575 | 5319-6848 | 4091-7878

Las Marias
נמצא 10 דק' הליכה מהאתר (זה המלון הלפני אחרון לפני האתר). החדרים של המלון קטנים, לא נוחים וחמים בטירוף ואם רוצים לפתוח חלון/דלת אז קחו בחשבון את היתושים והברחשים שיחגגו עליכם בלילה, לכן מומלץ ב-10 קצאל לאדם לישון באוהל ששכרתם מבעוד מועד ואז תהנו מהאוויר הקריר בלילה ובלי יתושים (אוהל עם כילה פנימית כמובן).

ההגעה לפה מתבצעת מהכפר לנקין, טנדרים ורכבים ממרכז הכפר יקחו אתכם לפה תוך כמה דקות.
למי שיש כוח אפשר לעשות את הדרך ללנקין ברגל(9 ק"מ), הדרך יפה ומלאה בצמחייה מגוונת, גבעות ירוקות ושפיציות, נחלים ומספר בתים קטנים של מקומיים.
למידע על דרכי הגעה אל הכפר לנקין לחצו כאן.