ויה טונארי

טיפים של גולשים על ויה טונארי

קצת על ויה טונארי

ויה טונארי Villa tunari
עיירה מדהימה וקטנה באזור הג’ונגלים, אזור שמאוד מזכיר את האמבורו פארק, יש כאן הרבה לעשות אבל יומיים-שלוש מספיקים בדרך כלל. למקום הזה מגיעים בגלל סיבה אחת מאד חשובה! בויה טונארי קיים מקלט לחיות פצועות, כאן משקמים מטפלים ועושים הכל רק כדי שהחיות שנפצעו על ידי ציידים או עברו התעללות ישוקמו ויחזרו לטבע.

ההתנדבות
המקום נקרא Inti Wara Yassi וממוקם בתוך פארק מאצ´יה - Parque Machia ששוכן ביער גשם. שם גם אתם תוכלו להתנדב ולקבל חיה כלשהי ולטפל בה. מדובר בפארק באמת יפה, אפשר לעשות שם סיבוב של שעתיים בסביבות ה- 6 בוליביאן ו-15 בוליביאן תוספת אם מביאים מצלמה, בפארק יש המון ציפורים ואם יש מזל אפשר לראות את החברה עם הפומות או הדוב, מרחק הליכה מכל מקום בעיר, מיד אחרי הגשר, מאד מומלץ גם למי שלא רוצה להתנדב.
ישנם חיות רבות במקלט, רובם קופים(קפוצ´ינים, קופי עכביש), ומגוון רחב של חיות אחרות כמו: עצלנים, ציפורים(המון סוגים),נחשים,פומות יגוארים וחתולי בר.

מי שכן רוצה להתנדב זה חוויה אדירה! יש כמה אופציות: דוב/ פומות/ ספיידר מנקייס- זה חודש מינימום.
גורי קופים- 3 שבועות מינימום.
חיות קטנות(מספר חיות מוזרות ומדליקות עם שמות מוזרים )/ פארק קופים/ ציפורים - שבועיים מינימום.
לכולם זה עולה 45 בוליביאן ללילה.
יש אוכל צמחוני מצוין בית קפה אדיר שמשלמים 300 בוליביאן מראש ואחרי זה לוקחים מה שרוצים.
שעות עבודה: פומות והדוב- 8 בבוקר עד  5 בערב.
קופים וציפורים וחיות קטנות- 7 בבוקר עד 6 וחצי בערב.
אם כבר נמצאים שם שווה מאוד לשבת בערב אחרי שעות העבודה עם המתנדבים לשמוע קצת- הם מאד משכנעים, לאחראית מתנדבים קוראים שרה ומומלץ מאוד לדבר איתה.
במקום ישנם בד"כ כ-30 מתנדבים שעושים הכל, יש לציין שעבודת ההתנדבות לא קלה כלל ויהיה עליכם לקום מוקדם בבוקר כדי להתחיל סדר יום ארוך של טיפול בחיות, האכלתן,בניית כלובים חדשים, וכל מה שקשור לתחזוק המקום, אך עם זאת האוירה מקסימה, המון מתנדבים מכל רחבי העולם שעובדים ביחד חיים ביחד ומעבירים את הערבים בכיף. הטיפול בחיות הוא חוויה מיוחדת מכיוון שתהיו כל כך קרובים לחיה, תחיו איתה יום יום ותלמדו להכיר את אורח חייה ואופיה. המקלט לא ממומן היטב והמקום אפשר להגיד די עני לכן משלמים על הלינה והאוכל.
ככל שתצברו ותק ותשארו יותר כך תנאיכם ישתפרו, תשלמו פחות על לינה ותזכו לטפל בחיות נדירות יותר ומסובכות יותר כמו פומה ודוב. קחו בחשבון ששבועיים היא תקופת המינימום להתנדבות!
מתנדבים ששהו במקום מספרים שההתנדבות היא חוויה מדהימה וחלקם הגיעו לתקופה קצרה ופשוט לא יכלו לעזוב.
המקום תמיד זקוק למתנדבים.

כמו כן אם החלטתם שלא להתנדב עדין תוכלו להגיע אל המקום בתור "תיירים" ולהבין מקרוב איך כל העסק עובד ואף להצטלם עם מספר חיות, לרוב זה יהיה קופים כי לא מרשים לצפות בחיות הנדירות יותר כמו חתולי הבר.

המשך הכביש מויה טונארי מגיע לכפר קטן שבו ניתן לגור על בתי עץ בצמרות העצים של יער הגשם, וממש להרגע קרוב לטבע.

בויה טונארי קיימת עוד עבודת התנדבות חשובה מאד: פרוייקט angel of hopes- בו מתנדבים לעזור לילדים מקומיים. לפרוייקט מגיעים מתנדבים מכל העולם.לפרטים לחצו כאן
כדי להגיע אל ויה טונארי תצטרכו להגיע לעיר קוצ´במבה ומשם יוצאים מיניבוסים מפינת הרחובות
9de abril ו oquendo. הנסיעה אורכת כ-5 שעות ועולה בסביבות ה20 בוליביאן.
יש גם מוניות מיני-ואן (סורבי) כל היום ממקום שהוא מפגש של:
circuito bolivia ו- av. oquendo המחיר הוא 20 בוליביאן לבן אדם.
אם אתם רוצים לנסוע באוטובוס שהוא זול יותר ביוצא בשעות מסויימות וימים בשבוע אז צריך לברר מראש במשרד התיירות.
בקוצ´במבה מומלץ למשוך כסף ולעשות סידורים לפני הנסיעה.
כמו כן כבר ציינו שהמקלט נקרא Inti Wara Yassi והוא בפארק מאצ´יה parque machia.
La Jungla
פארק קטן ומשגע באמצע היער שמורכב ממתקנים שמורכבים על העצים שכוללים שביל גשרים תלויים, אומגה, ונדנדות מטורפות מגובה של 3-18 מטר! גן עדן לחולי אדרנלין, זה עולה רק 20 בוליביאן. יעשו לכם סיור לא ממש מקצועי עם הסברים על צמחים והנהר שעובר במקום, שאגב מומלץ מאד להסתלבט בו קצת אחרי הנדנדות. ניתן להגיע לכאן בשתי דרכים: מונית מוייה טונרי 30-25 בוליביאן או מונית ל’וייה קסטיו - villa castillo (כפר קטן ליד וייה טונרי) שעולה בוליביאן אחד, יורדים ובמקום יש מלא מוניות, לוקחים מונית עד לפארק (la jungla) ב-2-3 בוליביאן.

המערות
פארק שנמצא כ-15 קילומטר מוייה טונרי  ועושים בו טיול בג’ונגלים ובמערות עטלפים, רואים  מגוון סוגי סחלבים יפים וצמחים, הכניסה עולה 40 בוליביאן עם מדריך שעושה את הסיור, הסיור לוקח בין שעה לשעתיים, צריך לקבוע עם הנהג מונית שעה שבה הוא יחזור לאסוף אתכם מהפארק כי אחרת זה הליכה של 15 קילומטר חזרה!  מונית לשם עולה בסביבות 20-30 בוליביאן.

כתבות

התנדבות עם ילדים בסוקרה אני וחברה נסענו לבירתה של בוליביה, סוקרה, במטרה להתנדב. מראש, ניסינו לעשות חיפוש מקיף באינטרנט לגביי מקומות התנדבות , לא הצלחנו למצוא פרטים מעודכנים, או מידע קונקרטי שיעזור לנו במציאת מקום. אז החלטנו פשוט להגיע לשם.
המדריך למתנדב בסוקרה סוקרה, למי שלא יודע, היא בירת בוליביה הרשמית. העיר לא נמצאת לרוב במסלול המוצ'ילר הישראלי בדרום אמריקה וחבל, כי מדובר בעיר יפה להפתיע (בתים לבנים נמוכים), שנמצאת בדיוק באמצע הרצוי: לא גדולה מדי (כך שאפשר ללכת ברגל ממקום למקום) אבל גם לא קטנה מדי (כמו כל עיירות השני-רחובות-ופלאזה)