בוליביה

טיפים של גולשים על בוליביה

קצת על בוליביה

בוליביה -  Bolivia
את המדינה הענייה מכל ארצות דרום אמריקה אפשר לחלק בעיניכם ל-2: או שתאהבו אותה בצורה שאין לתאר ולא תפסיקו להלל את הנופים המדהימים ואת האותנטיות שבה, או שתקללו את הנסיעות המזוויעות בדרכים,את האנשים הלא מתורבתים ואת קילקול הקיבה שקיבלתם.
בכל אופן כל הדברים הם נכונים ונתחיל מהצד הטוב של בוליביה, בוליביה משתרעת על 1.1 מיליון קמ"ר שזה בערך כמו 55 פעם מדינת ישראל, אך האוכלוסייה לא גדולה במיוחד, קצת מעל 8 מיליון תושבים שרובם מתרכז באזור המערבי של המדינה הנקרא אלטיפלאנו שהוא אזור רם וקריר.
ישנם 2 ערי בירה אך הבולטת והשולטת יותר היא כמובן לה פאז, השנייה היא סוקרה והיא נחשבת לבירה רק מבחינה חוקתית.
צורות הנוף בבוליביה שונות ומגוונות ואולי בגלל העובדה שרוב האזרחים מתרכזים בצד מערב של המדינה, הטבע פשוט נשמר פה באופן יוצא מן הכלל ואפשר להבין את המרחבים העצומים והמרהיבים של בוליביה רק כשנכנסים אליה.
אם יש לכם זמן אל תפספסו את הטבע במיטבו:
סאלר דה אויוני הוא מדבר המלח הגדול בעולם ושם תוכלו לראות נוף עוצר נשימה של לבן אינסופי ללא קו אופק דבר היוצר תחושה שאתה על הירח, וכמו כן גם לגונות יפהפיות.
בצפון לעומת זאת יש לבוליביה חלק נכבד מאד מיערות הגשם וניתן לצאת להרפתקאות בג´ונגלים ולראות חיות שאין במקומות אחרים.
במזרח בוליביה סמוך לגבול עם ברזיל אפשר לצאת לטיולים באזור הפנטאנאל שהוא איזור ביצות עם תנינים, דגי פיארנה ועוד חיות מוזרות.
במערב יש את אגם טיטיקאקה היפהפה שהוא האגם הגבוה בעולם שאפשר לשוט בו.
אז דיימנו את כל מה שציינו(בקצרה) על הנופים ותוסיפו הרבה תרבות בוליבינאית עם החגים הפסטיבלים והפייסטות של העם המוזר הזה ותקבלו מקום מדהים ואותנטי כאילו חזרתם שנים בזמן.
עכשיו לחלק הפחות טוב בבוליביה:
בבוליביה יש עוני רב מאד לכן אל תצפו לנסיעות חלקות עם האוטובוסים העלובים שקיימים פה. גם התושבים המוזרים לפעמים מוסיפים לסף העצבים שלכם לעלות. לעיתים רבות גם ניתן לראות את זעמם של התושבים כלפי הממשל מתפרץ ברחובות, מה שמתבטא בהפגנות אלימות וחסימות כבישים. ולמרות שהתפרצויות אלו לא מופנות אליכם עדיף לחסוך לעצמכם כאב ראש מיותר בידקו היטב לפני כניסתכם למדינה את המצב בה. ואם כל זה לא הספיק אז יש סיכוי טוב שתקבלו איזה קלקול קיבה טוב, ובקיצור שימרו על עצמכם.
והכי חשוב תעשו חיים.

בוליביה גובלת בארגנטינה ופרגוואי בדרום, בברזיל במזרח, פרו במערב וצ'ילה בדרום מערב.

החל מדצמבר 2007 הכניסה לבוליביה מותנית בחיסון נגד קדחת צהובה (Yellow fever) חובה על כל המגיעים לבוליביה לקבל חיסון לא יאוחר מעשרה ימים לפני הכניסה למדינה. אדם שמסיבות רפואיות אינו יכול להתחסן כנגד קדחת צהובה יפנה למרפאות היוצאים לחו"ל וייצטייד באישור רפואי מתאים שיתורגם לספרדית.
בעקבות מבצע "צוק איתן" החליט נשיא בוליביה ב - 30.7.2014 על שינוי במדיניות הויזה לאזרחי מדינת ישראל.
אי אפשר להוציא ויזה לבוליביה בישראל בגלל שלבוליביה אין נציגות כלשהי בארץ.

המדריך המלא להוצאת ויזה לבוליביה - 2018

כל עיניני בוליביה מטופלים על ידי שגרירות ישראל בפרו(ראו כתובת תחת פרו)

המטבע של בוליביה הוא בוליביאנו Boliviano או בוליביאן כמו שישראלים רבים נוהגים לומר.
הבוליביאנו נחלק ל100 סנטבוס. דולר אחד כיום(מעודכן יולי 2016) שווה כ-6.91 בוליביאנו, הבוליביאנו יציב כבר זמן רב ותקוע בין 6  ל-8 בוליאנו לדולר תקופה ארוכה(לחץ כאן לשער מעודכן).
המקום הכי מומלץ להתעסק עם פריטת כספים הוא לה פאז שם יקבלו טרוול צק´ס, דולרים וכרטיסי אשראי וגם תקבלו את השער הטוב ביותר.
לעומת זאת במקומות רבים אחרים(לרוב נידחים) בבוליביה יהיה לכם מעט בעיה עם טרוולים וכרטיסי אשראי, לכן היו ערים למצב שלא תתקעו בלי כסף.

מזג האוויר בבוליביה


קצת בכלליות:
מזג האויר כאן מבלבל מאד מהסיבה שלכל אזור יש את התכונות המיוחדות שלו.
נתחיל מלה פאז שם הטמפרטורות קרירות כמעט תמיד בגלל הגובה(3600 מ´) בלילה קר רוב עונות השנה וביום כשהשמש יוצאת אז נעים בחודשי הקיץ(החל מאוקטובר ועד מרץ. גם הגשם מגיע בקיץ, עם דגש על ינואר.
באזור הג´ונגלים תמיד חם, ויורדים גשמים רבים כמעט בכל העונות, רק ממאי ועד אוגוסט(שזה החורף) יורד פחות.
בפוטוסי הדרומית יחסית ישנה תופעה מיוחדת של שלג באופן קבוע בסביבות מרץ.

מזג אוויר באיוני מזג אוויר בטאריחה מזג אוויר בלה פאז מזג אוויר בסוקרה מזג אוויר בסנטה קרוז מזג אוויר בקופה קבנה מזג אוויר בקוצ'במבה מזג אוויר ברורה נאבקה

התחבורה בבוליביה זה הצד הפחות טוב במדינה הזאת, האוטובוסים לרוב ישנים, בלויים ומריחים רע. הצפיפות בדרך כלל גבוה מאד ודוחסים הרבה מעל מה שהאוטובוס/ וואן יכול להכיל.
בחלקים מהקטעים יש רכבת, לעיתים טובה ומפתיעה ולעיתים בינונית או גרועה אך לרוב עדיפה על האוטובוסים.
ועוד טיפ חשוב לגבי אוטובוסים בבוליביה -  ישנם חברות נסיעות בשם קוצ´במבה וסנטה קרוז, שתי החברות עובדות יחד ומציגות שיש להן אוטובוסים גדולים בנסיעת "קאמה"(מושב מיטה) והמחיר אצלם הוא פי 3 ויותר, אך כשמגיעים לרציף ברוב המקרים תקבלו אוטובוס אשר שווה ברמתו(צפוף וריחני) לשאר החברות ברציף שגובות רק שליש מחיר.

כתבות

התנדבות עם ילדים בסוקרה אני וחברה נסענו לבירתה של בוליביה, סוקרה, במטרה להתנדב. מראש, ניסינו לעשות חיפוש מקיף באינטרנט לגביי מקומות התנדבות , לא הצלחנו למצוא פרטים מעודכנים, או מידע קונקרטי שיעזור לנו במציאת מקום. אז החלטנו פשוט להגיע לשם.
הסכנה שגבתה מחיר כבד בטרק לאור מותו של המטייל אביב ברומברג ז"ל החלטנו להעלות כאן כתבה על מחלת הגבהים על מנת לחדד את האזהרה בנושא ולמזער את הסיכון בקרב המטיילים.